RSMF12FTR240
RSMF12FTR240
Part Number :
RSMF12FTR240
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 0.24 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet :
RSMF12FTR240.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
RSMF12FTR240
Comments
    RSMF12FTR240 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RSMF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    240 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Metal Oxide Film
    Features:
    Flame Proof, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±200ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 200°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.091 Dia x 0.236 L (2.30mm x 6.00mm)