RSH2-053.3S/H2
RSH2-053.3S/H2
Part Number :
RSH2-053.3S/H2
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Datasheet :
RSH2-053.3S/H2.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
RSH2-053.3S/H2
Comments
    RSH2-053.3S/H2 Specifications
    Package/Case:
    14-SMD Module, 7 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    RSH2
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    13.2V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    500mA
    Power(Watts):
    1.65 W
    Voltage-Isolation:
    2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 100°C (With Derating)
    Efficiency:
    78%
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    0.74 L x 0.50 W x 0.34 H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)