RSF12FTR274
RSF12FTR274
Part Number :
RSF12FTR274
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 0.274 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet :
RSF12FTR274.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
RSF12FTR274
Comments
    RSF12FTR274 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RSF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    274 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Metal Oxide Film
    Features:
    Flame Retardant Coating, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±200ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 200°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.126 Dia x 0.354 L (3.20mm x 9.00mm)