RP20-483.3SA
RP20-483.3SA
Part Number :
RP20-483.3SA
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
Datasheet :
RP20-483.3SA.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
RP20-483.3SA
Comments
    RP20-483.3SA Specifications
    Package/Case:
    6-SIP Module, 4 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    POWERLINE RP20-A (20W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    36V
    Voltage-Input(Max):
    75V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    4.5A
    Power(Watts):
    20 W
    Voltage-Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OCP, OVP, SCP, UVLO
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 90°C
    Efficiency:
    87%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.00 L x 1.00 W x 0.39 H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)