RP15-4805DF/P
RP15-4805DF/P
Part Number :
RP15-4805DF/P
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Datasheet :
RP15-4805DF/P.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
RP15-4805DF/P
Comments
    RP15-4805DF/P Specifications
    Package/Case:
    6-DIP Module
    Packaging:
    Tube
    Series:
    POWERLINE RP15-F (15W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    36V
    Voltage-Input(Max):
    75V
    Voltage-Output1:
    5V
    Voltage-Output2:
    -5V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    1.5A, 1.5A
    Power(Watts):
    15 W
    Voltage-Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    85%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)