RNF14FTC15K8
RNF14FTC15K8
Part Number :
RNF14FTC15K8
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 15.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet :
RNF14FTC15K8.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
RNF14FTC15K8
Comments
    RNF14FTC15K8 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RNF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    15.8 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Flame Retardant Coating, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±50ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.093 Dia x 0.250 L (2.35mm x 6.35mm)