RMCF1210FT6R65
RMCF1210FT6R65
Part Number :
RMCF1210FT6R65
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 6.65 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet :
RMCF1210FT6R65.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
RMCF1210FT6R65
Comments
    RMCF1210FT6R65 Specifications
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series:
    RMCF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    6.65 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    TemperatureCoefficient:
    ±400ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size/Dimension:
    0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
    Height-Seated(Max):
    0.028 (0.70mm)