RLB9012-390KL
RLB9012-390KL
Part Number :
RLB9012-390KL
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 39UH 1.85A 100 MOHM TH
Datasheet :
RLB9012-390KL.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
RLB9012-390KL
Comments
    RLB9012-390KL Specifications
    Package/Case:
    Radial, Vertical Cylinder
    Packaging:
    Tray
    Series:
    RLB9012
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    39 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    1.85 A
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    100mOhm Max
    Q@Freq:
    30 @ 2.52MHz
    Frequency-SelfResonant:
    6.9MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    1 kHz