RLB0913-150K
RLB0913-150K
Part Number :
RLB0913-150K
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 15UH 2.8A 56 MOHM TH
Datasheet :
RLB0913-150K.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
RLB0913-150K
Comments
    RLB0913-150K Specifications
    Package/Case:
    Radial, Vertical Cylinder
    Packaging:
    Tray
    Series:
    RLB0913
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    15 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    2.8 A
    Current-Saturation(Isat):
    2.3A
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    56mOhm
    Q@Freq:
    40 @ 2.52MHz
    Frequency-SelfResonant:
    12MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    1 kHz