RJZ-053.3S/H
RJZ-053.3S/H
Part Number :
RJZ-053.3S/H
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Datasheet :
RJZ-053.3S/H.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
RJZ-053.3S/H
Comments
    RJZ-053.3S/H Specifications
    Package/Case:
    14-DIP Module, 6 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE RJZ (2W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    606mA
    Power(Watts):
    2 W
    Voltage-Isolation:
    4 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    75%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    0.78 L x 0.39 W x 0.28 H (19.7mm x 10.0mm x 7.1mm)