REC7.5-2409SRW/H1/A/M/CTRL
REC7.5-2409SRW/H1/A/M/CTRL
Part Number :
REC7.5-2409SRW/H1/A/M/CTRL
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER 9V 8W
Datasheet :
REC7.5-2409SRW/H1/A/M/CTRL.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
REC7.5-2409SRW/H1/A/M/CTRL
Comments
    REC7.5-2409SRW/H1/A/M/CTRL Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module, 8 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE REC7.5 (7.5W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    18V
    Voltage-Input(Max):
    36V
    Voltage-Output1:
    9V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    833mA
    Power(Watts):
    8 W
    Voltage-Isolation:
    1 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    Remote On/Off, SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 71°C
    Efficiency:
    84%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.26 L x 0.80 W x 0.41 H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)