REC5-053.3SRW/H2/C
REC5-053.3SRW/H2/C
Part Number :
REC5-053.3SRW/H2/C
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet :
REC5-053.3SRW/H2/C.pdf
Delivery Services :
REC5-053.3SRW/H2/C
Comments
    REC5-053.3SRW/H2/C Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module, 9 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE REC5 (5W)
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    9V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Current-Output(Max):
    1A
    Power(Watts):
    5 W
    Voltage-Isolation:
    2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 75°C
    Efficiency:
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.26 L x 0.80 W x 0.40 H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)