REC5-053.3SRW/H2/A/SMD/CTRL
REC5-053.3SRW/H2/A/SMD/CTRL
Part Number :
REC5-053.3SRW/H2/A/SMD/CTRL
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet :
REC5-053.3SRW/H2/A/SMD/CTRL.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
REC5-053.3SRW/H2/A/SMD/CTRL
Comments
    REC5-053.3SRW/H2/A/SMD/CTRL Specifications
    Package/Case:
    24-SMD Module, 18 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE REC5 (5W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    9V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    1A
    Power(Watts):
    5 W
    Voltage-Isolation:
    2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 75°C
    Efficiency:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    1.26 L x 0.78 W x 0.44 H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)