REC3-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
REC3-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Part Number :
REC3-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet :
REC3-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
REC3-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Comments
    REC3-053.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module, 8 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE REC3-SRW (3W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    9V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    900mA
    Power(Watts):
    3 W
    Voltage-Isolation:
    2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 80°C
    Efficiency:
    76%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.26 L x 0.80 W x 0.40 H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)