REC10-1212DRW/H2/A/M/SMD
REC10-1212DRW/H2/A/M/SMD
Part Number :
REC10-1212DRW/H2/A/M/SMD
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Datasheet :
REC10-1212DRW/H2/A/M/SMD.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
REC10-1212DRW/H2/A/M/SMD
Comments
    REC10-1212DRW/H2/A/M/SMD Specifications
    Package/Case:
    24-SMD Module, 18 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE REC10 (10W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    9V
    Voltage-Input(Max):
    18V
    Voltage-Output1:
    12V
    Voltage-Output2:
    -12V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    416mA, 416mA
    Power(Watts):
    10 W
    Voltage-Isolation:
    2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, OCP, SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 75°C
    Efficiency:
    86%
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    1.26 L x 0.78 W x 0.44 H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)