RCS080551R0FKEA
RCS080551R0FKEA
Part Number :
RCS080551R0FKEA
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
RES SMD 51 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet :
RCS080551R0FKEA.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
RCS080551R0FKEA
Comments
    RCS080551R0FKEA Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    RCS e3
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    51 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size/Dimension:
    0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
    Height-Seated(Max):
    0.020 (0.50mm)