PRSM2JT220R
PRSM2JT220R
Part Number :
PRSM2JT220R
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 220 OHM 5% 2W AXIAL
Datasheet :
PRSM2JT220R.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
PRSM2JT220R
Comments
    PRSM2JT220R Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RSMF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    220 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power(Watts):
    2W
    Composition:
    Metal Oxide Film
    Features:
    Flame Proof, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±200ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 235°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.177 Dia x 0.433 L (4.50mm x 11.00mm)