PRNF14FTD1K69
PRNF14FTD1K69
Part Number :
PRNF14FTD1K69
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 1.69K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet :
PRNF14FTD1K69.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
PRNF14FTD1K69
Comments
    PRNF14FTD1K69 Specifications
    Package/Case:
    Axial, Radial Bend
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RNF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    1.69 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    Flame Retardant Coating, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±100ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.093 Dia x 0.250 L (2.35mm x 6.35mm)