PM74SH-100M
PM74SH-100M
Part Number :
PM74SH-100M
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 10UH 1.65A 70 MOHM SMD
Datasheet :
PM74SH-100M.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
PM74SH-100M
Comments
    PM74SH-100M Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    PM74SH
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    1.65 A
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    70mOhm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    25MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz