PIC18F2553T-I/SO
PIC18F2553T-I/SO
Part Number :
PIC18F2553T-I/SO
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet :
PIC18F2553T-I/SO.pdf
Category :
Embedded - Microcontrollers
Delivery Services :
PIC18F2553T-I/SO
Comments
    PIC18F2553T-I/SO Specifications
    Package/Case:
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    PIC® 18F
    ProductStatus:
    RoHS
    CoreProcessor:
    48MHz
    CoreSize:
    2K x 8
    Speed:
    8-Bit
    Connectivity:
    256 x 8
    Peripherals:
    Active
    NumberofI/O:
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
    ProgramMemorySize:
    I²C, SPI, UART/USART, USB
    ProgramMemoryType:
    Surface Mount
    EEPROMSize:
    24
    RAMSize:
    PIC
    Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
    A/D 10x12b
    DataConverters:
    Internal
    OscillatorType:
    32KB (16K x 16)
    OperatingTemperature:
    FLASH
    MountingType:
    -40°C ~ 85°C (TA)