PIC16F83-10/P
PIC16F83-10/P
Part Number :
PIC16F83-10/P
Description :
IC MCU 8BIT 896B FLASH 18DIP
Datasheet :
PIC16F83-10/P.pdf
Delivery Services :
PIC16F83-10/P
Comments
    PIC16F83-10/P Specifications
    Package/Case:
    18-DIP (0.300", 7.62mm)
    Series:
    PIC® 16F
    CoreProcessor:
    10MHz
    CoreSize:
    36 x 8
    Connectivity:
    64 x 8
    NumberofI/O:
    POR, WDT
    ProgramMemorySize:
    ProgramMemoryType:
    Through Hole
    EEPROMSize:
    13
    OscillatorType:
    896B (512 x 14)
    OperatingTemperature:
    FLASH
    MountingType:
    0°C ~ 70°C (TA)