PIC16F76-E/SO
PIC16F76-E/SO
Part Number :
PIC16F76-E/SO
Description :
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Datasheet :
PIC16F76-E/SO.pdf
Delivery Services :
PIC16F76-E/SO
Comments
    PIC16F76-E/SO Specifications
    Package/Case:
    28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Series:
    PIC® 16F
    CoreProcessor:
    20MHz
    CoreSize:
    368 x 8
    NumberofI/O:
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    ProgramMemorySize:
    I²C, SPI, UART/USART
    ProgramMemoryType:
    Surface Mount
    EEPROMSize:
    22
    Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
    A/D 5x8b
    OscillatorType:
    14KB (8K x 14)
    OperatingTemperature:
    FLASH
    MountingType:
    -40°C ~ 125°C (TA)