PIC16C67-20I/P
PIC16C67-20I/P
Part Number :
PIC16C67-20I/P
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP
Datasheet :
PIC16C67-20I/P.pdf
Category :
Embedded - Microcontrollers
Delivery Services :
PIC16C67-20I/P
Comments
    PIC16C67-20I/P Specifications
    Package/Case:
    40-DIP (0.600", 15.24mm)
    Packaging:
    Tube
    Series:
    PIC® 16C
    ProductStatus:
    RoHS
    CoreProcessor:
    20MHz
    CoreSize:
    368 x 8
    Speed:
    8-Bit
    Connectivity:
    Peripherals:
    Active
    NumberofI/O:
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    ProgramMemorySize:
    I²C, SPI, UART/USART
    ProgramMemoryType:
    Through Hole
    EEPROMSize:
    33
    RAMSize:
    PIC
    Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
    DataConverters:
    External
    OscillatorType:
    14KB (8K x 14)
    OperatingTemperature:
    OTP
    MountingType:
    -40°C ~ 85°C (TA)