P6SMAJ8.5ADF
P6SMAJ8.5ADF
Part Number :
P6SMAJ8.5ADF
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Description :
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC D-FLAT
Datasheet :
P6SMAJ8.5ADF.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
P6SMAJ8.5ADF
Comments
    P6SMAJ8.5ADF Specifications
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SMAJ
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    8.5V
    Voltage-Breakdown(Min):
    9.44V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    14.4V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    41.7A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)