P6SMAJ16ADF
P6SMAJ16ADF
Part Number :
P6SMAJ16ADF
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Description :
TVS DIODE 16VWM 26VC D-FLAT
Datasheet :
P6SMAJ16ADF.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
P6SMAJ16ADF
Comments
    P6SMAJ16ADF Specifications
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SMAJ
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    16V
    Voltage-Breakdown(Min):
    17.8V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    26V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    23.1A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)