NS6A33AFT3G
NS6A33AFT3G
Part Number :
NS6A33AFT3G
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA-FL
Datasheet :
NS6A33AFT3G.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
NS6A33AFT3G
Comments
    NS6A33AFT3G Specifications
    Package/Case:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    33V (Max)
    Voltage-Breakdown(Min):
    36.7V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    53.3V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    11.3A
    Power-PeakPulse:
    500W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    510pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)