NS6A12AFT3G
NS6A12AFT3G
Part Number :
NS6A12AFT3G
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA-FL
Datasheet :
NS6A12AFT3G.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
NS6A12AFT3G
Comments
    NS6A12AFT3G Specifications
    Package/Case:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    12V
    Voltage-Breakdown(Min):
    13.3V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    19.9V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    30.2A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    1245pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)