NRS4010T1R0NDGG
NRS4010T1R0NDGG
Part Number :
NRS4010T1R0NDGG
Manufacturer :
Taiyo Yuden
Description :
FIXED IND 1UH 1.9A 67.2 MOHM SMD
Datasheet :
NRS4010T1R0NDGG.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
NRS4010T1R0NDGG
Comments
    NRS4010T1R0NDGG Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    NR, S Type
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1 µH
    Tolerance:
    ±30%
    CurrentRating(Amps):
    1.9 A
    Current-Saturation(Isat):
    2A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    67.2mOhm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    116MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -25°C ~ 120°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz