NJM78L18L2A
NJM78L18L2A
Part Number :
NJM78L18L2A
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description :
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92-3
Datasheet :
NJM78L18L2A.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
NJM78L18L2A
Comments
    NJM78L18L2A Specifications
    Package/Case:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    40V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    18V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    Current-Output:
    100mA
    Current-Quiescent(Iq):
    6.5 mA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    59dB (120Hz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C