MXSMBJ120CA
MXSMBJ120CA
Part Number :
MXSMBJ120CA
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ
Datasheet :
MXSMBJ120CA.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXSMBJ120CA
Comments
    MXSMBJ120CA Specifications
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    120V
    Voltage-Breakdown(Min):
    133V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    193V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    3.1A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)