MXSMBG45CAE3
MXSMBG45CAE3
Part Number :
MXSMBG45CAE3
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMBG
Datasheet :
MXSMBG45CAE3.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXSMBG45CAE3
Comments
    MXSMBG45CAE3 Specifications
    Package/Case:
    DO-215AA, SMB Gull Wing
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    45V
    Voltage-Breakdown(Min):
    50V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    72.7V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    8.3A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)