MXRT100KP110CA
MXRT100KP110CA
Part Number :
MXRT100KP110CA
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 110VWM 216VC CASE 5A
Datasheet :
MXRT100KP110CA.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXRT100KP110CA
Comments
    MXRT100KP110CA Specifications
    Package/Case:
    DO-204AR, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    110V
    Voltage-Breakdown(Min):
    122V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    216V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    Power-PeakPulse:
    100000W (100kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)