MXPLAD7.5KP48CA
MXPLAD7.5KP48CA
Part Number :
MXPLAD7.5KP48CA
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE
Datasheet :
MXPLAD7.5KP48CA.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXPLAD7.5KP48CA
Comments
    MXPLAD7.5KP48CA Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard SMD
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    48V
    Voltage-Breakdown(Min):
    53.3V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    77.4V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    97A
    Power-PeakPulse:
    7500W (7.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)