MXP5KE7.5AE3
MXP5KE7.5AE3
Part Number :
MXP5KE7.5AE3
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Description :
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO204AL
Datasheet :
MXP5KE7.5AE3.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXP5KE7.5AE3
Comments
    MXP5KE7.5AE3 Specifications
    Package/Case:
    DO-204AL, DO-41, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    7.5V
    Voltage-Breakdown(Min):
    8.33V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    12.9V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    38.8A
    Power-PeakPulse:
    500W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)