MXLPLAD18KP8.5CA
MXLPLAD18KP8.5CA
Part Number :
MXLPLAD18KP8.5CA
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 85VWM 137VC PLAD
Datasheet :
MXLPLAD18KP8.5CA.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXLPLAD18KP8.5CA
Comments
    MXLPLAD18KP8.5CA Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard SMD
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    85V
    Voltage-Breakdown(Min):
    94.4V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    137V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    132A
    Power-PeakPulse:
    18000W (18kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)