MXLPLAD18KP45CA
MXLPLAD18KP45CA
Part Number :
MXLPLAD18KP45CA
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
Datasheet :
MXLPLAD18KP45CA.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXLPLAD18KP45CA
Comments
    MXLPLAD18KP45CA Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard SMD
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    45V
    Voltage-Breakdown(Min):
    50V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    72.7V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    248A
    Power-PeakPulse:
    18000W (18kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)