MXL5KP45AE3
MXL5KP45AE3
Part Number :
MXL5KP45AE3
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 45VWM 72.7VC CASE 5A
Datasheet :
MXL5KP45AE3.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MXL5KP45AE3
Comments
    MXL5KP45AE3 Specifications
    Package/Case:
    DO-204AR, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    45V
    Voltage-Breakdown(Min):
    50V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    72.7V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    69A
    Power-PeakPulse:
    5000W (5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)