MX15KP36CA
MX15KP36CA
Part Number :
MX15KP36CA
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 36VWM 59.7VC CASE 5A
Datasheet :
MX15KP36CA.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MX15KP36CA
Comments
    MX15KP36CA Specifications
    Package/Case:
    DO-204AR, Axial
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    Military, MIL-PRF-19500
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    36V
    Voltage-Breakdown(Min):
    40V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    59.7V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    251A
    Power-PeakPulse:
    15000W (15kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)