MPX1D0624L1R0
MPX1D0624L1R0
Part Number :
MPX1D0624L1R0
Manufacturer :
KEMET
Description :
FIXED IND 1UH 10.8A 10.5MOHM SMD
Datasheet :
MPX1D0624L1R0.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
MPX1D0624L1R0
Comments
    MPX1D0624L1R0 Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    METCOM MPX
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Metal Composite
    Inductance:
    1 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    10.8 A
    Current-Saturation(Isat):
    13A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    10.5mOhm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz