MPLAD6.5KP170CAE3
MPLAD6.5KP170CAE3
Part Number :
MPLAD6.5KP170CAE3
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Description :
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Datasheet :
MPLAD6.5KP170CAE3.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
MPLAD6.5KP170CAE3
Comments
    MPLAD6.5KP170CAE3 Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard SMD
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    170V
    Voltage-Breakdown(Min):
    189V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    275V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    23.6A
    Power-PeakPulse:
    6500W (6.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)