MP20142DGT-LF-P
MP20142DGT-LF-P
Part Number :
MP20142DGT-LF-P
Manufacturer :
Monolithic Power Systems Inc.
Description :
IC REG LIN POS PROG 200MA 8TQFN
Datasheet :
MP20142DGT-LF-P.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
MP20142DGT-LF-P
Comments
    MP20142DGT-LF-P Specifications
    Package/Case:
    8-VFDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Not For New Designs
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Programmable
    NumberofRegulators:
    2
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.5V
    Voltage-Output(Max):
    3.3V
    VoltageDropout(Max):
    0.12V @ 100mA, 0.12V @ 100mA
    Current-Output:
    200mA, 200mA
    Current-Quiescent(Iq):
    90 µA
    Current-Supply(Max):
    150 µA
    PSRR:
    75dB (100Hz ~ 1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C