MMF25SDRE51K1
MMF25SDRE51K1
Part Number :
MMF25SDRE51K1
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES SMD 0.5% 1/4W MELF
Datasheet :
MMF25SDRE51K1.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
MMF25SDRE51K1
Comments
    MMF25SDRE51K1 Specifications
    Package/Case:
    MELF, 0204
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    MMF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    51.1 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Metal Film
    Features:
    TemperatureCoefficient:
    ±50ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.055 Dia x 0.138 L (1.40mm x 3.50mm)