MMA02040C1218FB300
MMA02040C1218FB300
Part Number :
MMA02040C1218FB300
Manufacturer :
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description :
RES 1.21 OHM 1% 2/5W MELF 0204
Datasheet :
MMA02040C1218FB300.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
MMA02040C1218FB300
Comments
    MMA02040C1218FB300 Specifications
    Package/Case:
    MELF, 0204
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    MMA - Professional
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    1.21 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.4W, 2/5W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    TemperatureCoefficient:
    ±50ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size/Dimension:
    0.055 Dia x 0.142 L (1.40mm x 3.60mm)