MIC5239-3.3BM
MIC5239-3.3BM
Part Number :
MIC5239-3.3BM
Description :
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Datasheet :
MIC5239-3.3BM.pdf
Delivery Services :
MIC5239-3.3BM
Comments
    MIC5239-3.3BM Specifications
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Discontinued at Mosen
    Voltage-Input(Max):
    30V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.35V @ 500mA (Typ)
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    45 µA
    Current-Supply(Max):
    15 mA
    PSRR:
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C