MIC5207-3.3BZ
MIC5207-3.3BZ
Part Number :
MIC5207-3.3BZ
Description :
IC REG LINEAR 3.3V 180MA TO92-3
Datasheet :
MIC5207-3.3BZ.pdf
Delivery Services :
MIC5207-3.3BZ
Comments
    MIC5207-3.3BZ Specifications
    Package/Case:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    ProductStatus:
    Obsolete
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.4V @ 150mA
    Current-Output:
    180mA
    Current-Quiescent(Iq):
    170 µA
    Current-Supply(Max):
    3 µA
    PSRR:
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C