MIC49200-1.8WR
MIC49200-1.8WR
Part Number :
MIC49200-1.8WR
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 2A SPAK-5
Datasheet :
MIC49200-1.8WR.pdf
Delivery Services :
MIC49200-1.8WR
Comments
    MIC49200-1.8WR Specifications
    Package/Case:
    SPak-5 (5 leads + Tab)
    ProductStatus:
    Active
    Voltage-Input(Max):
    6.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.625V @ 2A
    Current-Output:
    2A
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C