MIC39500-1.8BT
MIC39500-1.8BT
Part Number :
MIC39500-1.8BT
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO220-3
Datasheet :
MIC39500-1.8BT.pdf
Delivery Services :
MIC39500-1.8BT
Comments
    MIC39500-1.8BT Specifications
    Package/Case:
    TO-220-3
    ProductStatus:
    Obsolete
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.575V @ 5A
    Current-Output:
    5A
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C