MIC29310-3.3WT
MIC29310-3.3WT
Part Number :
MIC29310-3.3WT
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
3 AMP FAST-RESPONSE LDO REGULATO
Datasheet :
MIC29310-3.3WT.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Unit Price :
Request a Quote
In Stock :
560
Delivery Services :
MIC29310-3.3WT
Comments
    MIC29310-3.3WT Specifications
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    16V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1V @ 3A
    Current-Output:
    3A
    Current-Quiescent(Iq):
    20 mA
    Current-Supply(Max):
    150 mA
    PSRR:
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    OperatingTemperature:
    0°C ~ 125°C