MHFS31205
MHFS31205
Part Number :
MHFS31205
Manufacturer :
Cosel USA, Inc.
Description :
DC DC CONVERTER 5V 3W
Datasheet :
MHFS31205.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
MHFS31205
Comments
    MHFS31205 Specifications
    Package/Case:
    8-SIP Module, 6 Leads
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    MH
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    18V
    Voltage-Output1:
    5V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    600mA
    Power(Watts):
    3 W
    Voltage-Isolation:
    4.2 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    Adjustable Output, Remote On/Off
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
    Efficiency:
    79%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)