MCT0603MD2002BP100
MCT0603MD2002BP100
Part Number :
MCT0603MD2002BP100
Manufacturer :
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description :
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet :
MCT0603MD2002BP100.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
MCT0603MD2002BP100
Comments
    MCT0603MD2002BP100 Specifications
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    MCT AT - Precision
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    20 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power(Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    TemperatureCoefficient:
    ±25ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size/Dimension:
    0.061 L x 0.033 W (1.55mm x 0.85mm)
    Height-Seated(Max):
    0.022 (0.55mm)